Korzeń – pod wpływem rozciągania

Korzeń może zmieniać swe ułożenie na przepuklinie jądra i uzyskiwać w ten sposób zwolnienie ucisku i napięcia. O zmianach ułożenia korzenia sygnalizują objawy neurologiczne i ortopedyczne.

Korzeń – pod wpływem rozciągania – może też ulec pewnemu wydłużeniu. Korzeń napięty przez dłuższy okres nad przemieszczonym jądrem miażdżystym ulega sklejeniu z nim, a następnie zrostowi w późniejszych okresach może zostać dosłownie „obmurowany” kostniejącą tkanką włóknistą. W tym ostatnim przypadku unieruchomiony korzeń jest niezwykle wrażliwy na wszelkie zmiany ułożenia lędźwiowego odcinka kręgosłupa i natychmiast reaguje objawami bólowymi. Pod wpływem długotrwałego ucisku i rozciągnięcia dochodzi w nim do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych. Jednocześnie na skutek zniszczenia włókien czuciowych może dojść do paradoksalnego ustąpienia dolegliwości.

O wyzdrowieniu albo – lepiej – o wygojeniu uszkodzenia możemy mówić tylko wówczas, gdy trzony kręgowe zostaną odpowiednio stabilnie połączone tkanką włóknistą (zrost włóknisty). Zanim jednakże do tego dojdzie, chory staw między- trzonowy jest szczególnie podatny na wszelkie urazy, przy czym każdy nacisk lub obciążenie rozciąga, a nawet rozrywa niedojrzałą tkankę łączną, a co za tym idzie – wyzwala nowy rzut dolegliwości bólowych.

Leave a Reply